8.1 C
Çanakkale
Cuma, Ocak 21, 2022
spot_img

FERMUAR DÜZENİ

Motosiklet kullanmak bazı insanlar için tutkudur. Ancak gerekli güvenlik önlemleri alınmadığı ciddi kazalara ve yaralanmalara sebebiyet verebilecek bir araçtır. Dolayısıyla yola çıkmadan tüm donanımlarımıza dikkat etmemiz ve motorumuzu kontrol etmemiz gerekir. Yalnız veya grup içi motor sürüşlerimizde daima kurallara uymamız ve güvenliğimizden en başta kendimizin sorumlu olduğunu unutmamamız gerekir.

Motosiklet sürücüleri sosyalleşebilmek ve daha güvenli bir yolculuk keyfi sürebilmek adına çoğu zaman grup sürüşlerini tercih ederler. Zira zaman zaman yolda arı vızıltısını andıran bir grup motosiklet sürücüsünü mutlaka görmüşsünüzdür. Dıştan bakıldığında bir grup arkadaşın motosikletlerle adeta yarıştığı hissini veren bu grup sürüşlerinde mutlaka uyulması gereken belli başlı kurallar ve bazı yolculuk düzenleri vardır. Motosiklet grup sürüşlerinde üç düzen hakimdir: Tek sıra, yan yana ikili ve fermuar düzeni. Fermuar düzeni de bu grup sürüşlerinde en çok tercih edilen, hatta en güvenli, en doğru sürüş düzenidir. Yola çıkmadan önce Grup sürüşlerinde amaç kontrol ve güvenliği sağlamaktır.

Grup sürüşleri yapan motorcular mümkün olan her yerde fermuar düzeninde ilerler. Çünkü fermuar düzeni sayesinde hem yolda daha az yer kaplanır hem de araya başka araçlar giremez. Tabi bunun yanı sıra grup lideri de grubu daha kolay kontrol edebilir.

Grup lideri fermuar düzenine geçileceği zaman serçe ve işaret parmaklarını kaldırıp sol elini yumruk yaparak havaya kaldırır. Bu fermuar düzenine geçileceği anlamına gelir.

İlginizi çekebilir : TOPLU SÜRÜŞ NASIL YAPILIR

Grup lideri yanı sıra artçısı olan grup sürüşlerinde artçı fermuar düzeninde sağ tarafta yer alır. Herkesin konumunu ve hızını koruması sürüşün güvenli açısından çok önemlidir.

Fermuar düzeninde her motor bir önceki motorun hizasında “2 Saniye Kuralı” yani güvenli takip mesafesine uygun olarak ilerler. Motosiklet kullanıcıları bu mesafeyi anlayabilmek adına önünden giden motorun yanından geçtiği sabit cismin yanından geçerken “Sadece bir aptal iki saniye kuralını çiğner” cümlesini söyler. Bu kural fren mesafesi için güvenli bir alanın oluşmasını sağlar.

Fermuar düzeninde ilerleyen motorcular bir arkadan gelen motoru aynadan doğru rahatlıkla kontrol edebilir. Şayet fermuar düzeninde bir motorcu gruptan ayrılmak isterse bunu mutlaka bildirir ve arkadaki motorcular çizgi değiştirerek oluşan boşluğu kapatırlar.

 

Twitter’da takip edin : CASMAK1717

Fermuar düzeninde tüm sürücülerin aynı hızda ve hizada gitmeleri güvenli bir sürüş ve doğru takip adına son derece önemlidir. Kuralları ihlal eden ve grup güvenliğini tehlikeye atanlar uyarılıp tekrarlamaları haline etkinlikten men edilirler.

FERMUAR DÜZENİ
Ç.A.M.O.DYönetimhttps://www.camod.org
Çanakkale Motosikletliler Derneği Yönetim Hesabı

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

226BeğenenlerBeğen
2,548TakipçilerTakip Et
186TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Atın